Otopark bariyeri nasıl çalışır
sorusuna cevap olarak bariyerin beraberindeki ek sistemlerle ihtiyaca uygun olarak nasıl kullanılabileceğini açıklayacağız.

Otopark Bariyeri site girişlerini, ücretsiz – ücretli otopark giriş çıkışlarını araç trafiğini kontrol ve düzenlemek için kullanılan elektro – mekanik tasarımlı bir sistemdir. Elektrik kesintilerine karşı akü ile de çalışabilirler. Sistem içinde bulunan motor gerekli istek geldiğinde, bir yay ile dengelenmiş bariyer kolunu kaldırarak geçişe izin verir. Araç geçişi tamamlandığında ise kol otomatik olarak kapatılır.

Otopark Bariyeri

Otopark Bariyerleri gerekli ek elektronik ve mekanik donanımlarla birlikte amaca yönelik çalışabilirler. Örneğin sadece araç çıkışına müsaade edebilir, önceden tanımlanmış araçlara giriş izni verebilir veya biletli sistemlerde ödeme yapıldığında geçiş yapılabilir.

Otopark çıkışında sadece çıkış yapan araçlara izin vermek için bariyere yakın bir noktadaki zemine Araç Dedektörü yerleştirilir. Çıkış yapılacak yönde yerleştirilmiş bu endüktif loop Otopark Bariyeri Nasıl Çalışır - Kollu Otopark Bariyerlerisayesinde araç algılanır, bariyer açılır ve geçiş bitince bariyer otomatik olarak tekrar kapatılır.

Önceden tanımlı araçların otoparka otomatik girişleri farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir. RFID Etiket kullanılarak işletilen sistemde araca ait kimlik bilgileriyle doldurulmuş RFID Etiket aracın plakasına veya ön camına yapıştırılır. Araç otopark bariyerine yaklaştığında RFID Etiket içindeki bilgiler RFID Etiket okuyucu anten sayesinde okunarak sistemdeki bilgilerle karşılaştırılır ve onaylandığında kollu otopark bariyeri açılarak araca geçiş izni verir.

Plaka Okuma Sistemi sayesinde de üstte anlatılana benzer bir Hızlı Geçiş Sistemi kurulabilir. Bu yöntemle araç plakaları bir kamera vasıtasıyla algılanır. Bağlı olduğu bilgisayardaki plaka tanıma yazılımı tarafından plaka okunur ve sistemde tanımlıysa geçişe izin verilir. Görüldüğü gibi Plaka Okuma Sistemleri için araç üzerine ek bir cihaz veya etiket takmak gerekmemektedir.

Ücretli Otopark Sistemi için kartlı veya biletli Ücretli Otopark Sistemi uygulanabilir. Bariyer önüne gelen aracın kullanıcısı elindeki bileti veya kartı sisteme okutarak serbest geçiş yapabilir.
Otopark bariyerleri kullanılacak alanların kısıtlamalarına karşın değişik tiplerde üretilmektedirler. Örneğin çok yoğun kullanımlı otoparklar için hız ve uzun ömür açısından Endüstriyel Otopark Bariyeri tercih edilmelidir. Yükseklik sınırlaması olan otopark girişleri için de katlanır Kollu Otopark Bariyerleri kullanılır.

Kollu Otopark Bariyeri Nasıl Çalışır

Otopark Bariyer Sistemleri konusunda değişik ihtiyaç ve sorunlarınız için lütfen firmamızı arayınız.

Otopark Bariyeri Nasıl Çalışır – Kollu Otopark Bariyerleri
Kadıköy Boşanma AvukatıMedikal FormaÜmraniye Su Tesisatçısı