Plaka Okuma Sistemi
sayesinde güvenliğimizi artıracak, hayatımızı kolaylaştıracak birçok uygulamayı kolaylıkla gerçekleştirmekteyiz. Plaka Okuma Sistemi veya diğer adıyla Plaka Tanıma Sistemi araç plakalarını okuyarak tanımaya yarayan bir görüntü işleme yazılımı teknolojisidir.

Plaka Okuma Sistemi

Plaka Okuma Sistemi Nasıl ÇalışırPlaka Okuma Sistemi video kameradan alınan plaka görüntüsü üzerinde, bilgisayarda çalışmakta olan plaka tanıma programı sayesinde plaka üzerindeki yazı karakterlerini 9 mili saniye içinde tanımlama, tanımlanan karakterlerin kodlarıyla veri tabanında yedeklenmesi ve daha sonra istenilen bir zamanda, plakası okunan araçların plaka bilgileri ve araçların sayısal fotoğraflarıyla beraber sorgulanması esasına dayanan bir görüntü işleme değerlendirme teknolojisidir. Bu teknoloji otoparklarda yetkili giriş-çıkış sistemlerini, güvenlik uygulamalarını, trafik takiplerini, site araç giriş ve çıkış sistemlerini, otopark otomasyon ve bilet uygulama sistemlerini, kayıp ve/veya çalıntı plaka takip sistemlerini içinde barındırmaktadır.

Plaka Okuma sistemi alınan araç görüntülerindeki plakaları tanımlar ve sisteme otomatik olarak kaydeder ve plaka sorgulamasını yapar. Araç plakaları standart olmadığı için sistem her ebat ve değişik renklerdeki plakaları okuyabilecek şekilde düzenlenmiştir. Plaka Okuma Sistemi tarafından alınan görüntüler aynı zaman POLNET veri tabanından işlenerek araç plakası durumu online olarak sorgulanabilmektedir.

Plaka Okuma Sistemi özellikleri

190 km/saat hızla giden araç plakalarını art arda geçseler bile 9 mili saniye içerisinde doğru bir şekilde tanımlar. İki satırlı, tek satırlı kare ve dikdörtgen plakaları gece ve gündüz farklı ışık koşullarında okuyabilmektedir. Sistemden geçen tüm araç plakalarını plaka, saat, tarih ve güzergah olarak kaydeder ve plakaların sorgulanması ve raporlanmasını yapar. Otomatik otopark bariyeri tetikleme ve kontrollü yaparak izinli ve abone araçların otomatik geçişini sağlar. Araçların otopark alanını kullanımları hakkında kayıt tutar ve istenirse yasaklı araçlara için alarm verir. Fazla geçiş alarmı verebilir. Analog ve IP kameralar ile çalışabilir. Kolay kurulum, kolay kullanım ara yüzü ve kullanıcı yetkilendirilmesi. Polnet sorgulama yapar.
Not: 8 adet plaka okuma sistemi yazılımını tek bilgisayarda aynı anda çalıştırabilirsiniz.

Plaka okuma sistemi faydaları

Otopark plaka tanıma sistemi olarak kullanıldığında araç giriş / bekleme / çıkış sürelerini azaltarak trafik sıkışıklığını önler ve güvenliği sağlar. Giriş kartları, araç etiketleri, uzaktan kumanda vs. kullanım ihtiyacını ortadan kaldırdığından işletim maliyeti yok denecek kadar azdır. Sistem kamerasından geçen araç bilgileri plaka, tarih, saat, geçtiği kapı olarak kayıt edilmektedir. Gerektiğinde otopark bariyer ve buna benzer geçiş kontrol sistemleri ile birlikte kullanılabilir. Sisteme kayıtlı olan araç geçiş noktasına yaklaştığında bariyer otomatik olarak açılır. Yasaklı bir araç sistemden geçtiğinde operatöre otomatik olarak görüntülü ve sesli olarak uyarı verir. Kullanıcı yetkilendirmesi yapılabilir ve her kullanıcı kendisine ait kullanıcı adı ve şifresi ile sistemi çalıştırır. 

Plaka tanıma sistemi ile geçiş noktalarından aracınızda hiçbir ek cihaz olmadan otomatik olarak geçersiniz. Sistem kayıtları 10 yıl boyunca tutulur ve istenildiğinde çeşitli rapor, sorgulama ve analizlerin alınabilir (500GB HDD İle Günde 2000 Araç 10 Yıl Data ve Resim Kaydı). Otoparkınıza girmesini istemediğiniz araçlar için sesli ve görsel alarm üretebilir. 1 den fazla aracı olan kullanıcılara kota sınırlaması getirebilir ve otoparkta kotası kadar araç bulundurur. Sisteme kullanıcıların tüm araç plakaları işlenir, bir aracı içerideyken diğer araçları giremez.

Araç Plaka Okuma sisteminin kayda değer bir diğer yeniliği de sistemin çekilen fotoğrafları kaydedip bunu daha sonra suçla, hırsızlıkla ve dolandırıcılıkla mücadelede maksadıyla kullanılabilecek bir veri haline getirmesidir. Bazı sistemlerde sistem çeşitli eklemelerle sürücünün yüzünü dahi tanıyabilen bir hal alabilmektedir. Bu sistemin diğer bir önemli avantajı da araçlara hiçbir eklenti gerektirmemesi, sürücülere herhangi bir yük oluşturmamasıdır.

Plaka Okuma Sistemi Uygulama Alanları

Plaka Okuma Sistemi Genel trafik uygulaması :

Ana yol veya otobanlar üzerine veya şehir giriş – çıkışlarına kurulan MG -PTS sistemleri yol üzerinden geçmekte olan araçları sürat gözetmeksizin plakalarını okur ve online olarak sorgulayıp merkeze iletir. Kara listeye alınan kayıp veya çalıntı plakalar anında merkeze iletilip takibi sağlanmaktadır. Ayrıca eş zamanlı olarak yoldan gelen aracın hangi yönden gelip, hangi yöne gittiğini diğer kameralar aracılığı ile kayıt altına almaktadır.

Plaka Okuma Sistemi Otopark Uygulaması :

Plaka okuma sistemi otopark otomasyonunu otomatik olarak üyelerin giriş yapması ve üye olmayanların park ücretini hesaplamak (giriş ve çıkış zamanlarını karşılaştırarak) için kullanılır. Bunun yanı sıra otoparka giriş yapan araçların plakaları da otomatik olarak sistem üzerinden sorgulanmaktadır. Sistem artı olarak otoparka giriş/çıkış yapan araçların sürelerini hesaplayıp otomatik ücretlendirme ve bilet kesme olanağı sağlar. Böylelikle giriş ve çıkışlarda bekleme ortadan kalkmaktadır.

Plaka Okuma Sistemi Site Giriş – Çıkış Uygulaması :

Plaka okuma sistemi site giriş – çıkış kontrolü ve takibi otomasyonunda siteye giriş yapabilecek üyeler ve ziyaretçiler olarak ayrı. ayrı sınıflara ayrılmakta ve giriş/çıkış yapan araçların plaka, araç resmi ve sürücü resmi şeklinde kayıt altına alınmakta ve takibi yapılmaktadır. Siteye giriş ve çıkış yapmak isteyen üyeler sistem tarafından otomatik olarak tanınır ve bariyer tetiklenip açılır. Sistem artı olarak siteye giriş/çıkış yapan araçları ve plakalarını veritabanında saklar. Daha sonra bu bilgileri üzerinden plaka ya göre sorgulama yapılabilmektedir.

Plaka Okuma Sistemi Havaalanı Otopark Uygulaması :

Plaka okuma sistemi havaalanı otoparkları içinde uygulanabilmektedir. Biletini kaybetmiş veya düşürmüş olan araç sahiplerinin: hangi saatte havaalanı otoparkına giriş yaptıkları sistem üzerinden plaka sorgulaması yapılabilir.
Para cezası ve bilet sahtekarlığını veya hatalarını azaltmak için sistem araçların plakasını ve araç görüntüsünü alır. Bu bilgiler park etme süresini hesaplamak veya park biletinin kaybolması gibi durumlarda aracın park yerinde olduğunu kontrol etme amacı ile de kullanılabilir.
Bu teknoloji park, trafik ve ilgili güvenlik oluşumlarında işlerlik kazanmıştır. Bu teknoloji bütün araçların bir tanımlama bilgisine yani plakalara sahip olması üzerine kurulmuştur. Dolayısıyla hiçbir yeni eklenti(verici) ya da çağrı cihazı montajına ihtiyaç duymamaktadır.
Diğer uygulama alanları olarak köprüler, gişeler, sınır kapıları, otogarlar, terminaller, oteller, kantarlar, üniversiteler, hastaneler, fabrikalar, depolar, antrepolar, sanayi tesisleri, alışveriş merkezleri sayılabilir.
Plaka tanıma sistemi için karar vermeden önce lütfen müşteri referanslarımız sayfasını geziniz.

Plaka Okuma Sistemi hakkında daha detaylı bilgilenmek için lütfen arayınız.

Plaka Okuma Sistemi Nasıl Çalışır – Plaka Okuma Sistemleri
Kadıköy Boşanma AvukatıMedikal FormaÜmraniye Su Tesisatçısı